Dnes až 30% sleva na plakáty
Platí pro objednávky nad 799 Kč.
Při malování pokoje

Při malování pokoje

Nápaditý a snadný způsob, jak dát místnosti nový šmrnc a atmosféru, je vymalovat stěny jinou barvou. Na jedné straně bude povrch místnosti vypadat jako nový, staré šmouhy a nedokonalosti zmizí, a na druhé straně uděláte změnu, díky které dostane Vaše místnost svěží a aktualizovaný nádech namísto starého a nudného vzhledu.

1. Nespokojte se se vzorky barev - sami si vyzkoušejte zvolenou barvu!
Kdo neudělal tu chybu, že si půjčil malý vzorek barvy z barevného schématu a později zjistil, že barva na zdi neodpovídá vzorku z obchodu? Stalo se to určitě každému z nás. Místo toho požádejte v obchodě o malou plechovku vzorku barvy a zkuste vymalovat malou část zdi, kterou máte v plánu přemalovat.

Jotun färgkarta

Jotun Color Chart 2021

 

2. Barva stěny se mění v různých světelných podmínkách
To může být obzvláště problematické například u světlých odstínů šedé. V jasném světle obchodu může světle šedý odstín vypadat vyváženě a s žlutým podtónem, zatímco doma na zdi se změní na modrou nebo purpurovou podle světla v místnosti a jiných podmínek. Barvu stěny v místnosti ve stinné části Vašeho domova můžete vnímat zcela odlišně ve srovnání se stejnou barvou na zdi v místnosti, která se nachází v sluncem zalité části domova. Může se také měnit s denní dobou od slunečného rána do chladného večera. Vyzkoušejte proto vymalováním vhodné části zdi a dbejte na změny v průběhu dne. Také vymalujte různé stěny ve stejné místnosti, abyste si byli naprosto jisti, že vybíráte ten nejvhodnější odstín.

3. Naplánujte si velký obraz
Nezapomeňte, že Vaše nové vymalované stěny je třeba kombinovat s nábytkem a zbytkem místnosti. Odpovídají Vaše staré vybavení novému nátěru na zdi nebo radši uvažujete o koupi nového nábytku? Pokud ponecháte starý nábytek, zamyslete se nad jeho kombinací s novou barvou nebo dokonce nad změnou části nábytku nebo stávajícího textilu. A nezapomeňte také na podlahu!

4. Inspirujte se
Dobrý způsob, jak získat jasnou představu o tom, jaký bude konečný výsledek při vymalování, je začít s inspirativními fotografiemi. Zjistěte, co dělají ostatní, jak vymalovali, a uložte si fotografie toho, co Vás zaujalo. Pinterest může být skvělým zdrojem inspirace, kde můžete rychle a snadno najít, co hledáte. Pokud hledáte instruktážní videa nebo máte dotazy týkající se materiálů a vybavení, je YouTube tím nejlepším zdrojem, kde můžete sledovat videa a získat tipy, jak ostatní vymalovali pokoj nebo jakým způsobem ho dekorovali.

5. Vybavení pro krátkou chvíli nebo na delší dobu?
Malování pokoje může být docela náročný proces, pokud je místnost veliká. Na jedné straně to vyžaduje čas na samotný proces vymalování, které v závislosti na podmínkách často vyžaduje i několik tahů, a na druhé straně možná budete muset zakrýt nebo vystěhovat nábytek. Také to stojí peníze, vymalování pokoje není zadarmo.

6. Kvalita nad kvantitou
Jistě můžete jít do diskontního obchodu a nakoupit velké množství levné barvy, ale kvalita často nebudete ta nejlepší. Vyberte kvalitu podle aplikace. Pokud se chystáte rychle natřít střechu nebo stěny garáže, levnější nátěr Vám postačí, ale pokud malujete strop a stěny v ateliéru, doporučujeme zvolit kvalitní nátěr, který vydrží po dlouhou dobu, aby se zabránilo opotřebení a poškození, drsnosti a prasklinám. U příliš nízké kvality barvy riskujete, že budete muset práci několikrát předělávat a přemalovávat, což může být nakonec mnohem dražší než výběr kvalitní barvy hned od začátku. Neváhejte se zeptat v prodejně s malířskými potřebami, ale nevybírejte podle nízké ceny - vybírejte barvy podle kvality a aplikace!

7. Poznačte a uložte si barevné kódy
Téměř všechny barvy, které si dnes koupíte, jsou namíchané, což znamená, že jsou smíchány s jinou barvou, aby poskytly teplejší nebo chladnější odstín. Barevné kódy s příponou -Y mají teplý odstín, zatímco barevné kódy s příponou -N jsou neutrální a směřují ke studenému odstínu. To je důležité mít na vědomí při výběru barvy pro Vaše pokoje, ale také v případě, že potřebujete přiobjednat další nebo chcete přidat další barvu později. Dobrým tipem je vyfotit štítek s barevným kódem, který je na plechovce, a pokud je to možné, uschovat plechovku s barvou na později. 

8. Přemalujte povrch
Pokud se chcete ujistit, že při přemalovávání získáte hladký a pěkný povrch stěny věnujte pozornost podkladu. Často to jsou malé poškození tapety, díry pro hřebíky nebo otvory pro šroubky od obrazů a dalších věcí, které vytvářejí nerovnosti na povrchu. Brusný papír a tmel! Kupte si malou tubu tmelu a vyplňte mezery tmelem za pomoci tmelového nože. Než začnete malovat, povrch obruste, aby byl hladký a abyste získali dokonalý povrch.

9. Matný nebo lesklý
Lesk barvy se obvykle udává na stupnici od 1 do 100. Nízká čísla jsou matná a vysoká čísla lesklá. Při malování stropů a stěn je obvykle vhodnější mírně matnější barva, zatímco lesklejší barva se hodí do kuchyně a spíše vlhkých místností, protože lesklejší barvu je možné snáze setřít. Při malování stěn v obývacím pokoji a ložnici se běžně používá číslo lesku 7.

10. Použijte kvalitní štětku nebo váleček
Aby malování zdi rychle a hladce uteklo a abyste dosáhli těch nejlepších výsledků, je důležité použít správné vybavení. Správný typ štětky a vysoce kvalitní váleček urychlí práci a dosáhnete pěkného konečného výsledku. Práce se nekvalitní štětkou je zato neefektivní, výsledek nerovnoměrný a uvolněné vlasy ze štětky mohou uvíznout v barvě na zdi. Zeptejte se v prodejně s malířskými potřebami, jaké vybavení je to nejvhodnější pro Váš typ barvy.

11. Snažte se dosáhnout dokonalosti
Přemalování může zpočátku znít jako jednoduchý proces, ale po chvíli to může být docela namáhavé. Nikdy se ale nespokojte s ničím jiným než dokonalým výsledkem! Nebudete toho litovat. Je snazší být důkladný a udělat to hned od začátku, než to pak muset předělávat. Buďte proto velmi opatrní při výběru barvy, důkladně ji vyzkoušejte a ponechte si dostatek času na proces výběru. Experimentujte, prohlédněte si ji v různých světelných podmínkách a nechte ji na Vás zapůsobit. Jakmile práce probíhá, dávejte si také pozor, abyste nemalovali zeď příliš rychle nebo nedbale. Pokud se vyžadují dva nebo tři tahy, nenanášejte méně. Nezačínejte malovat zeď ze dvou různých směrů současně, pokud máte k malování několik stěn, vymalujte jednu stěnu, než se pustíte do další. Pokud později zjistíte, že jste špatně vymalovali, protože jste uspíšili proces, nikdy s tím už nebudete zcela spokojeni.

Hodně štěstí s malováním pokoje!